Powiat sokołowski

Punkty pomocy w powiecie sokołowskim(woj. mazowieckie)

Z przyjemnością informujemy, iż od dnia 1 stycznia 2024 r. Fundacja Rozwoju Świadomości Obywatelskiej Experto Pro Bono z siedzibą w Zamościu prowadzi na terenie powiatu sokołowskiego 1 punkt nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Szczegółowe informacje dotyczące miejsca i godzin funkcjonowania punktu znajdują się poniżej. 

poniedziałekul. Kubusia Puchatka 1,  08-304 Jabłonna Lacka13:00-17:00
wtorekUrząd Gminy Sabnie, ul. Główna 73, 08-331 Sabnie7:45-11:45
środaul. Parkowa 7, 08-307 Repki7:30-11:30
czwartekul. T.Kościuszki 6, 08-320 Sterdyń12:00-16:00
piątekul. Słoneczna 5,  08-311, Gmina Bielany13:00-17:00

Rejestracja telefoniczna pod numerem: 

  • 25 781 74 29

Rejestracja e-mailowa pod adresem: 

  • npp@powiat-sokolowski.pl

Czym jest nieodpłatna pomoc prawna?

Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do osób, które borykają się z problemem prawnym. Profesjonalny prawnik w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej wskaże zainteresowanym obywatelom, jakie są ich prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania ich problemu prawnego.  

Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do wszystkich obywateli, którzy nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawnika. Przysługuje także przedsiębiorcom samozatrudnionym, czyli takim, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

To pomoc m.in. w zakresie: 

  • prawa cywilnego
  • prawa ubezpieczeń społecznych
  • prawa rodzinnego i opiekuńczego
  • prawa pracy
  • prawa administracyjnego
  • prawa karnego

Czym jest nieodpłatne poradnictwo obywatelskie?

Nieodpłatna porada obywatelska kierowana jest do osób borykających się z problemami, które nie mają natury wyłącznie prawnej. Doradca obywatelski analizuje problem wraz z beneficjentem oraz przedstawia mu, jakie ma prawa i obowiązki. Poradnictwo obywatelskie ma szerszy zakres przedmiotowy niż poradnictwo prawne, gdyż odnosi się także do tych kwestii życia codziennego, które nie są uregulowane w legislacji.

Charakteryzuje się ono także większym zaangażowaniem przede wszystkim przy sporządzeniu wraz z beneficjentem planu działania w danej sytuacji.

Uprzejmie informujemy, iż w ramach realizacji zadania publicznego Fundacja Experto Pro Bono utworzyła infolinię, a także adres e-mail, pod którymi mieszkańcy powiatu mogą zasięgnąć informacji o zakresie prowadzonej pomocy, miejscach i godzinach prowadzenia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, a także sposobu rejestracji na poradę prawną:

  • Telefon: 536 954 658
  • Adres e-mail: pomocprawna@fundacjaepb.pl