Powiat kozienicki

Punkty pomocy w powiecie kozienickim (woj. mazowieckie)

Z przyjemnością informujemy, iż od dnia 1 stycznia 2024 r. Fundacja Rozwoju Świadomości Obywatelskiej Experto Pro Bono z siedzibą w Zamościu prowadzi na terenie powiatu kozienickiego 1 punkt nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Szczegółowe informacje dotyczące miejsca i godzin funkcjonowania punktu  znajdują się poniżej. 

poniedziałek – naprzemiennieUrząd Gminy Sieciechów ul. Okólna 13, 26-922 Sieciechów / Urząd Gminy Grabów nad Pilicą ul. K.Pułaskiego 51, 26-902 Grabów nad Pilicą8:00 – 12:00
wtorekUrząd Gminy w Gniewoszowie, ul. Lubelska 168:00 – 12:00
środaUrząd Gminy w Magnuszewie, ul. Saperów 248:00 – 12:00
czwartekUrząd Gminy w Głowaczowie, ul. Rynek 358:00 – 12:00
piątekUrząd Gminy w Garbatce-Letnisko, ul. Skrzyńskich 18:00 – 12:00

Rejestracja telefoniczna pod numerem: 

  • +48 611 73 48

Za pośrednictwem strony: 

  • https://np.ms.gov.pl/ 

Czym jest nieodpłatna pomoc prawna?

Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do osób, które borykają się z problemem prawnym. Profesjonalny prawnik w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej wskaże zainteresowanym obywatelom, jakie są ich prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania ich problemu prawnego.  

Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do wszystkich obywateli, którzy nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawnika. Przysługuje także przedsiębiorcom samozatrudnionym, czyli takim, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

To pomoc m.in. w zakresie: 

  • prawa cywilnego
  • prawa ubezpieczeń społecznych
  • prawa rodzinnego i opiekuńczego
  • prawa pracy
  • prawa administracyjnego
  • prawa karnego

Czym jest nieodpłatne poradnictwo obywatelskie?

Nieodpłatna porada obywatelska kierowana jest do osób borykających się z problemami, które nie mają natury wyłącznie prawnej. Doradca obywatelski analizuje problem wraz z beneficjentem oraz przedstawia mu, jakie ma prawa i obowiązki. Poradnictwo obywatelskie ma szerszy zakres przedmiotowy niż poradnictwo prawne, gdyż odnosi się także do tych kwestii życia codziennego, które nie są uregulowane w legislacji.

Charakteryzuje się ono także większym zaangażowaniem przede wszystkim przy sporządzeniu wraz z beneficjentem planu działania w danej sytuacji.

Uprzejmie informujemy, iż w ramach realizacji zadania publicznego Fundacja Experto Pro Bono utworzyła infolinię, a także adres e-mail, pod którymi mieszkańcy powiatu mogą zasięgnąć informacji o zakresie prowadzonej pomocy, miejscach i godzinach prowadzenia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, a także sposobu rejestracji na poradę prawną:

  • Telefon: 536 954 658
  • Adres e-mail: pomocprawna@fundacjaepb.pl